• Informacje na temat:

  prawo konsumenta

Artykuły na temat: prawo konsumenta
 • Ustawa o prawach konsumenta uchwalona

  Posłowie uchwalili ustawę o prawach konsumenta. Przewiduje ona m.in., że będziemy mieć 14 zamiast 10 dni na to, żeby bez podania przyczyny zwrócić towar kupiony - np. przez internet czy telefon.

 • Niezadowoleni z powolnej obsługi i podłej kuchni, goście w jednej z nowojorskich restauracji pobili i związali 15 kelnerów i kucharzy.

 • Konsumencie poznaj swoje prawa!

  Prawo do szczegółowej, wyczerpującej informacji. Wydłużenie terminu odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość do 14 dni bez podania przyczyn. To tylko niektóre ze zmian w przepisach konsumenckich, jakie weszły w życie pod koniec grudnia. Na Wasze pytania od godz.11 czeka ekspert UOKiK. Numer telefonu 12 2 00 00 10.

 • Nowe prawo będzie lepiej chronić konsumentów

  Prawo do informacji, mniejsze koszty związane z zawieraniem umów, prawo do odstąpienia od umowy - to między innymi założenia zmian w ustawie o prawach konsumenta, które wejdą w życie w przyszłym roku. Rząd ma przyjąć nową ustawę na wigilijnym posiedzeniu.

 • Jak oszukać konsumenta

  ...prawo wejdzie w życie, to spore problemy mogą mieć producenci jogurtów, którzy twierdzą, że ich spożywanie poprawia stan zdrowia i odporność. Chodzi tu szczególnie o jogurty probiotyczne, takie jak(...) z kranu. Podobnie było z "najzdrowszą kawą w Polsce," czyli kawą Astra. Sprawę ujawnił miesięcznik "Świat Konsumenta". Zarówno niemiecki ośrodek, jak i poznański sanepid wykryli w kawie dwukrotnie...

 • Serwisom społecznościowym grożą kary za łamanie praw konsumentów

  Jak poinformowała w piątek KE, do unijnych urzędów i organizacji zajmujących się ochroną konsumenta wpływa coraz więcej skarg od użytkowników serwisów społecznościowych, którzy padli ofiarą oszustw i wyłudzeń, jak np. fałszywe promocje. Skargi dotyczą też niezgodności niektórych warunków umów z unijnym prawem ochrony konsumenta, jak np. pozbawienie użytkownika prawa odstąpienia od umowy sprzedaży...

 • ​Prawo do naprawy

  .... W tym wszystkim nie chodzi wyłącznie o kieszeń i wygodę Europejczyków. - Wydłużenie cyklu życia produktów poprzez solidną produkcję, a potem prawo i możliwość naprawy jest bardzo ważne nie tylko z punktu(...), skutecznie lobbował przeciwko ustawie "Fair Repair Act". Technologiczny gigant argumentował, że prawo do naprawy ujawni jego sekrety handlowe konkurencji, narazi sprzęt Apple na ataki hakerskie...

 • Czy dajemy sobą manipulować? Na wojnie konsumenta z producentem

  Jakie sztuczki stosują sprzedawcy i spece od marketingu? Czy jesteśmy konsumentami głupimi czy rozsądnymi? Dlaczego mój mózg "lubi" jakiś przedmiot, a ja kompletnie nie zdaję sobie z tego sprawy? Oto co badania psychologiczne i neurobiologiczne mówią na temat podejmowania decyzji o kupnie.

 • Co zrobić z niechcianym prezentem? Radzi rzecznik konsumentów

  Święta to m.in. czas obdarowywania bliskich prezentami - obok tych wymarzonych zdarzają się też niestety nietrafione. Warto przy okazji pamiętać, że polskie prawo co do zasady nie nakazuje sprzedawcy przyjęcia zwrotu towaru, jeśli został on kupiony w sklepie stacjonarnym.

 • Nowe prawo konsumenckie: Dwa lata na reklamację

  Nowe prawo konsumenckie, które weszło w życie 25 grudnia ubiegłego roku wydłuża czas reklamowania zakupionego towaru do dwóch lat. Trzeba jednak pamiętać, że po 12 miesiącu to konsument musi uzasadnić reklamację.

Wideo na temat: prawo konsumenta
 • Rozmowa z reportera RMF FM z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel

  "Bez względu na to, jaki środek transportu wybierze konsument, istotne jest to, żeby był świadomy tego, jakie prawa mu przysługują. Konsument nie jest bezbronny. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował krótkie poradniki, informujące o tym, jakie prawa mają konsumenci w podróży. Warto wejść na stronę internetową urzędu, wydrukować je i w razie sporu z przedsiębiorcą, wiedzieć jakie ma się prawa" - mówi prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

 • Prawo dotyczące zakupów w sieci będzie jednolite w całej UE

  Trochę obawiamy się unijnej dyrektywy konsumenckiej, gdyż nie do końca wiemy, w jaki sposób te przepisy będą interpretowane i jak będzie wyglądało ich wprowadzenie w życie. W tej chwili sprawa jest na agendzie organizacji zajmujących się prawami konsumenta oraz e-commerce w Polsce, zakładam więc, że tam zostaną wypracowane rozwiązania, które pozwolą pogodzić wymagania Unii Europejskiej

 • Marketingowcom, za przetwarzanie danych bez zgody konsumenta, grozi grzywna, a nawet więzienie

  Konsultant, dzwoniąc z ofertą handlową, bez podania źródła numeru telefonu, popełnia przestępstwo. GIODO ma prawo wydać nakaz, aby usunął uchybienie. Niewykonanie go to koszt nawet 50 tys. zł. UOKiK nakłada kary do 10% rocznego obrotu, zaś UKE do 3% przychodu. Sąd może skazać na rok pozbawienia wolności lub grzywnę.

Dyskusje na temat: prawo konsumenta
 • Re: ​Prawo do naprawy

  się, że mogą nas przywiązać do siebie w okresie zalotów i w miesiącu miodowym.... ograniczając prawo wyboru po dokonanym wyborze. Mylą się. Ludzie przywykli do zmian i do własnych wyborów. Skazanie się na brak możliwości wyboru najgorszym wyborem dla konsumenta i obywatela.

 • Re: ​Prawo do naprawy

  A co z samochodami? Postarzanie produktów jest już od X lat i nikt tego nigdy nie zakwestionował. Czy to jest kolejne bicie piany i stwarzanie nadziei dla konsumenta, czy może kolejna gra polityczna przed wyborami i pogrywanie na uczuciach wyborców?

 • Re: ​Prawo do naprawy

  Praktyka znana od lat od czasow historii zarowki. Ale dlaczego urzedy ochrony konsumenta do tej pory nie zabraly sie za ten temat i nie badaja sprawy a pozniej nie karaja producentow to nie rozumiem. Czy naprawde potrzebna jest do tego nowa instytucja?

 • Re: Amnesty International: Sejm uchwalił prawo, które podważa niezależność sądownictwa

  Sadownictwo jest niezalezne! Problem jest w tym, ze czesto sedziowie zapominaja, ze jest cos takiego jak Prawo, Konstytucja. prawa czlowieka, obywatela i prawa konsumenta...

 • Re: Prezydent Chin: Nikt nie będzie dyktował Chinom, co mają robić

  Każdy kraj ma prawo do samoistnienia. A biznes to nic innego jak wyzysk konsumenta

 • Re: Władza i piecza

  i powinien byc objety gwarancja a w przypadku nieprawidlowego dzialania odszkodowaniem. Dlaczego nie interesuje sie tym Urzad Ochrony Konsumenta i Oranizacje Praw Czlowieka?

 • Re: Putin o dostawach gazu, Syrii i ingerencji w wybory

  Komentarz został usunięty ze względów regulaminowych. Próba dodania tego samego komentarza Informuję że komentarz był bez wulgaryzmów i nikogo nie obrażał. To sprawa dla rzecznika do spraw konsumenta .

 • Re: Egipt: Zamach na autobus turystyczny

  zablokowali zielone, i to ma byc demokracja ? gdzie urząd ochrony praw konsumenta, gdzie POLSKIE prawo ? cały czas blokują mozliwosc dodawania jakich kolwiek łapek.

 • Re: Juncker zaproponował połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i szefa KE

  Zgodnie z prawami konsumenta, prawo do zwrotu przysługuje w ciągu 14 dni. Czyli Tusk zostaje, a Polska nie musi odbierać tego bubla.

 • Re: Mazurek: Poczekajmy, czy będzie i jaki będzie będzie wyrok TSUE

  Ostatnio podczas procesu poprosilam strone by wykazala sie prawem wlasnosci posiadanego urzadzenia. Sedzina stwierdzila, ze w tym procesie liczy sie zadowolenie konsumenta. Sedzina wydala postanowienie, ze konsument niezaleznie od prawa wlasnosci musi byc zadowolony z produktu, jesli nie jest to ma prawo zwrotu wartosci produktu. Po decyzji okazalo sie, ze prawnym wlascicielem jest stowarzyszenie