• Informacje na temat:

  mniejszość węgierska na słowacji

Artykuły na temat: mniejszość węgierska na słowacji
 • Licząca ponad 2 mln osób mniejszość węgierska w krajach Europy Środkowowschodniej nie traktuje przypadku Kosowa jako zachęty do własnej niepodległości, nie rezygnuje jednak ze starań o większą autonomię.

 • Słowacja: Masowe protesty Węgrów

  Około 7 tys. przedstawicieli mniejszości węgierskiej protestowało we wtorek w Dunajskiej Stredzie na południu Słowacji przeciwko nowej ustawie o języku, którą uważają za dyskryminującą.

 • Dotacje dla polskiej mniejszości narodowej na Słowacji zostaną w tym roku obcięte o połowę, do 40 tysięcy euro. Jak powiadomiły media i działacze polonijni, propozycję przegłosowała wbrew protestom Polaków Rada do spraw Mniejszości Narodowych.

 • Jak zareaguje Słowacja na "antysłowacki" ruch Węgier?

  Słowacki parlament zajmie się we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu rezolucją w sprawie planów parlamentu Węgier, który chce umożliwić uzyskiwanie podwójnego obywatelstwa Węgrom, żyjącym za granicą - poinformował w poniedziałek premier Słowacji Robert Fico.

 • Sondaż po wyborach na Słowacji: Przeciwny uchodźcom Robert Fico z szansami na trzecią kadencję

  Według sondażu exit poll lewicowa partia SMER-SD obecnego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne na Słowacji, ale – co istotne – straciła dotychczasową większość. Na drugim miejscu znaleźli się liberałowie, a na trzecim konserwatyści.

 • Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz powierzył misję formowania rządu Ivecie Radiczovej. Wcześniej premier Robert Fico przyznał, że nie jest w stanie utworzyć nowego rządu i zrezygnował z mandatu do prowadzenia rozmów w tej sprawie, mimo że jego partia Smer zdobyła najwięcej głosów w wyborach z 12 czerwca.

 • Słowacja: Lewica wygrywa, ale rządzić może prawica

  Socjaldemokratyczna partia dotychczasowego premiera Słowacji Roberta Fico zdobyła największą liczbę głosów we wczorajszych wyborach parlamentarnych. Jednak to opozycyjne ugrupowania centro-prawicowe uzyskają większość w parlamencie. Tak wynika z sondażowych wyników wyborczych.

 • Najnowsza wojna dwóch dunajskich republik, Słowacji i Węgier, nie ograniczyła się - jak każe tradycja - do wymiany salw dyplomatycznych. Tym razem poleciały koktajle Mołotowa, był też zamach na ambasadora. I pomyśleć, że oba kraje są w Unii i NATO.

 • ...prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi, który chciał uczestniczyć w uroczystości organizowanej przez tamtejszą mniejszość węgierską. Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz argumentował, że wizyta Solyoma...

 • Sikorski: Ja na prezydenta? A może moja żona?

  ...prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi, który chciał uczestniczyć w uroczystości organizowanej przez tamtejszą mniejszość węgierską. Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz argumentował, że wizyta Solyoma...